4 roky od smrti Juraja Slezáčka: V OSUDNÝ DEŇ bol vo vinárni
06.08.
V sobotu to bolo presne sedem rokov, čo herec Juraj Slezáček († 73) prehral boj s rakovinou ústnej dutiny. Krátko pred skonom si vychutnával obľúbenú vináreň v Piešťanoch.
Juraj Slezáček je slovenský herec, ktorý sa narodil 14.01.1943 (vek 80 rokov) v obci Zvolen.
06.08.
V sobotu to bolo presne sedem rokov, čo herec Juraj Slezáček († 73) prehral boj s rakovinou ústnej dutiny. Krátko pred skonom si vychutnával obľúbenú vináreň v Piešťanoch.
Emil Blichár je profesor kunsthistórie. Ovláda sedem jazykov a je to starý knihomoľ. Sleduje všetky správy, dokumentárne filmy a číta všetky odborné časopisy. Je inteligentný, sčítaný, ale žiaľ už trochu senilný. Najlepšie sa cíti doma pred televíznou obrazovkou alebo s nejakou knižkou v ruke. Nenávidí, keď ho niekto pri takejto činnosti vyrušuje. Veľmi rád sleduje kvízové súťaže v TV a vždy odpovie skôr ako súťažiaci. Ak nevie odpoveď, je z toho veľmi nervózny a okamžite vyhľadá materiály, v ktorých by si mohol tieto neodpustiteľné nedostatky odstrániť. Na svoju manželku je mierne alergický. Stále nerozumie tomu, ako to mohli tak dlho spolu vydržať. Má tie klasické choroby jeho veku. Všetko ho bolí, ale konkrétne mu nič nie. S manželkou sa večne hádajú na malichernostiach a keď je už doma veľmi dusno, uteká do baru. Je to introvertný pesimista – má na to dosť informácií, aby ním skutočne bol. Okrem toho je dokonalým protagonistom starej školy čo sa týka bontónu. Až na ten zápach cesnaku je dokonalý gentleman. Dáme vždy bozká ruku, odsúva stoličku, dáva prednosť a je veľmi galantný. Mnohé dámy týmto správaním dostáva do rozpakov.
Napriek tomu, že sa Emil Blichár narodil do komplikovaných rokov a do školy začal chodiť počas II. svetovej vojny, dostalo sa mu dobrého vzdelania minimálne v tom, že už ako 9-ročný rozprával plynulo nemecky a latinsky. Neskôr sa do osnov dostala ruština a ako skutočný talent na jazyky, zvládol aj ten. Na gymnáziu si vybral francúzštinu. Nastúpil na vysokú školu technickú, kde si ako nepovinný predmet vybral angličtinu. Školu navštevoval v inom okresnom meste a býval na internáte, kde žil bujarý životom. Počas jedných jarných prázdnin navštívil s mamou divadelné predstavenie, na ktorom sa zahľadel do mladej elévky a začal sa vzťah s jeho budúcou manželkou. Popri zamestnaní sa koncom sedemdesiatych rokov, keď už umelecké smery neboli až také vypuklé, predsa len prihlásil na štúdium histórie umenia – kde sa naučil ešte po španielsky. Taliančinu už, ako sám hovorí, zvládol aj ako samouk. Základy mal z ostatných jazykov, najmä z latinčiny. Emil tvrdí, že taliančina je príjemným mixom všetkých jazykov, ktoré už poznal.
Emil Blichár má prehľad najmä o politike a vyzná sa v histórií, ale prehľad má aj o kultúre, v rámci ktorej miluje najmä operu a divadlo. V týchto odvetviach je jeho prehľad vysoko nadpriemerný. Vo všetkých ostatných odvetviach, na ktoré si len človek môže spomenúť, má prehľad jemne nad priemerom. Baví ho všetko. Jediné v čom sa nevyzná je slovenský šoubiznis a moderná hudba. Tieto veci mu priam lezú na nervy. Z médií sa však ne neho valí veľa informácií a aj v odborných či mienkotvorných časopisoch a denníkoch sa občas objavia informácie, zahŕňajúce aj mená zo slovenského šoubiznisu a tak mu nie sú celkom neznáme. Dokonale sa mu však pletú a tak keď v jeho blízkosti prebieha debata na túto tému, tak zvykne do debaty zasiahnuť poznámkou, ktorá vyznieva komicky, lebo je úplne mimo. Až tak mimo, že väčšinou trafí do čierneho. Na všetko má svoju teóriu, ktorá je často silne konšpiračná. Z množstva informácií na základe prekombinovanej logiky príde často k závratným záverom, ktoré sa snaží niekde publikovať, alebo aspoň niekomu povedať. Nikto z domu však o jeho teórie nejaví záujem a už najmenej jeho manželka.