Prekliaty služobník lásky

Príbeh televízneho filmu Prekliaty služobník lásky sa viaže na obdobie prvej svetovej vojny, kedy sa všetkými prostriedkami heroicky usiloval presadiť mierové riešenie akýchkoľvek konfliktov. Všade ho pokladali za nepohodlného buriča, ktorého bolo najlepšie ignorovať. Nevypočutý kňaz sa preto zákonite rozhodne pre zúfalý čin, počas predstavenia Wagnerovej opery v Prahe vystúpi na javisko Národného divadla a osloví publikum s výzvou, v protivojnovom úsilí. Zatknú ho, obvinia z vlastizrady, zbavia výkonu kňazského povolania a odsúdia na smrť zastrelením. Maliarik je pripravený za svoje ideály umrieť, no vplyvní priatelia spomedzi významných kultúrnych osobností zaintervenujú na patričných miestach a poprava sa nekoná. Život si však zachráni paradoxným spôsobom - internáciou v ústave pre duševne chorých.

Klein (Stano Dančiak)
Kto je na fotke?

Herec. Účinkoval v Detskej dramatickej rozhlasovej družine, aktívne sa venoval futbalu a hokeju. Ako študent odboru zubný laborant na Strednej zdravotnej škole debutoval v roku 1960 vo filme Na pochode sa vždy nespieva (r. F. Kudláč). V roku 1965 absolvoval štúdium herectva na VŠMU v Bratislave. Bol členom činohry SND, spoluzakladateľom Divadla na korze (1969-71) a do roku 1990 členom činohry Novej scény. V 90. rokoch sa stal opäť členom činohry Slovenského národného divadla. Patrí medzi výrazných charakterových hercov. Na javisku stvárnil množstvo komických i tragikomických postáv v divadelných hrách Čakanie na Godota, Ženba, Les, Sen noci svätojánskej, Sluha dvoch pánov, Čertice, Hamlet, Trojkráľový večer. Medzi jeho divadelné úlohy patrí aj postava Sancha Panzu vo flamenco-muzikáli s názvom Don Quijote očami Sancha. Spolu s hercom Miroslavom Nogom vytvoril jednu z hlavných postáv v groteskách Bud Bindi, s Mariánom Zednikovičom účinkoval v rozhlasových scénkach Lord Norton a sluha James. Svoj hlas prepožičal nemeckému policajnému komisárovi Derrickovi i hlavnej postave amerického televízneho seriálu Alf. Prvú väčšiu filmovú príležitosť získal po boku Mariána Labudu vo filme režiséra Petra Solana Kým sa skončí táto noc (1965). Vo filme i v televízii dostal množstvo väčších i menších príležitostí a účinkoval skoro v deväťdesiatich filmoch, televíznych seriáloch a inscenáciách - Zločin slečny Bacilpýšky (r. J. Režucha, 1970), Sebechlebskí hudci (r. J. Zachar, 1975), Sojky v hlave (r. J. Lihosit, 1983), Prodavač humoru (r. J. Krejčík, 1984), Montiho čardáš (r. M. Ťapák, 1989), Svědek umírajícího času (r. M. Luther, 1990), Súkromné životy (r. D. Hanák, 1990), Lea (r. I. Fíla, 1996), Dážď padá na naše duše (r. V. Balco, 2002), Šílení (r. J. Švankmajer, 2005). Je držiteľom štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy v oblasti divadelného, filmového a televízneho umenia (2003). Aj napriek svojmu zdravotnému handicapu (strata zraku) účinkuje naďalej v divadelných predstaveniach i v televíznych seriáloch. (autor: R. Šmatláková, 2009)

Ďalší herci:

Adela Gáborová, Andrej Pachinger, Anikó Vargová, Dušan Tarageľ, Erik Jamrich, Filip Tůma, František Desset, Gabriela Bírová, Géza Galán Vavrecký, Ivan Martinka, Ivan Matulík, Ivan Petrovický, Jana Oľhová, Jozef Mokoš, Jozef Švoňavský, Judita Vicianová, Juraj Adamík, Ladislav Nezhyba, Lucia Vráblicová, Marián Slovák, Matej Landl, Matúš Oľha, Michal Michel, Pavol Gejdoš ml., Peter Marcin, Peter Šimun, Rastislav Rogel, Soňa Ulická, Štefan Labanc, Táňa Kulíšková, Tibor Vokoun, Tomáš Maštalír, Vladimír Jedľovský, Vladimír Sadílek, Vlado Zboroň