Krajinka

Príbehy prostých ľudí na malom kúsku Slovenska, vo vymierajúcej lokalite, mapujú ľudské osudy v histórii a históriu v ľudských osudoch počas šesťdesiatich rokov, kedy sa rodia a umierajú generácie, ľudia sa stretávajú a strácajú, prežívajúc svoje každodenné radosti a trápenia. Vojny, prevraty a iné dramatické udalosti doliehajú na osudy obyčajných ľudí v tomto zabudnutom kúsku zeme skôr v podobe tragikomických nedorozumení a zápletiek, ako s tragickým dosahom. Lebo postavy a postavičky Krajinky žijú svojskou životnou filozofiou a bizarnou schopnosťou vzdorovať "rušivým" vplyvom.
Stretneme sa s temperamentnou vdovou, ktorá odmeňuje svojich milencov časťami hodinárskej zbierky po manželovi, s dvojicou malých výtržníkov, ktorí svojou vynaliezavosťou spôsobia počas vojny svojim rodičom mnoho starostí a ani v dospelosti nezaprú svoju schopnosť vymýšľať si husárske kúsky. Spoznáme aj obetavého doktora Rotha, ktorý dokáže zachrániť takmer zázrakom dieťa pred udusením a po rokoch sa vracia do rodiska už iba ako memento vyvraždenej židovskej rodiny. Konajú sa aj iné "zázraky" - hluchonemý pastier prehltne hada, no šikovní kováči v dielni dokážu plaza znova vylákať na svet.
Žobrák Cyril Polka po nevydarenej krádeži tiež unikne z nedôstojného väzenia iba zázrakom. Zoznámime sa aj s trojicou veselých remeselníckych majstrov, ktorých neopúšťa optimizmus ani vo chvíľach, keď prichádzajú v novom režime o živnosť. Žije tu aj bitkársky starý mládenec, ktorý sa bojí iba svojej drobnej mamičky. A mnohí ďalší hrdinovia svojich trpko - smiešnych príbehov tu vytvárajú svojský svet, bytostne sa dotýkajúci ľudskej emocionality a často kurióznej podoby vzájomnej spolupatričnosti. S istou nostalgiou, jemným humorom a predovšetkým nesmierne citlivým zobrazením ľudských charakterov a osudov, prichádzajú tvorcovia filmu pred vnímavého diváka, aby sa prihovorili jeho skúsenosti cez celé generácie.

Imro (poviedka Agáta) (Csongor Kassai)

Herecká filmografia

Marián Labuda st.

Herec, jeden z najznámejších slovenských divadelných, filmových a televíznych hercov. V roku 1965 vyštudoval herectvo na VŠMU v Bratislave. Bol spoluzakladateľom generačného Divadla na korze, členom divadla Nová scéna (1971-89) a od roku 1990 je členom činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Aj keď sa už ako študent herectva prejavil ako výrazný komediálny talent, jeho doménou na divadelnej scéne sa stali tragikomédie a drámy. Stvárnil napr. postavu Estragona v Brechtovom Čakaní na Godota, Prozorova v Čechovových Troch sestrách, Jožka Púčika v hre Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra, Malcolma v Shakespearovej dráme Macbeth, Leona v Grumbergových Krajčírkach. Účinkuje v Štúdiu S (Emigranti), v Divadle Aréna (Tiso), v Národnom divadle v Brne (Pán Puntila), v Divadle na Vinohradoch (Krejčovský salón). V roku 1965 debutoval spolu so Stanom Dančiakom vo filme režiséra Petra Solana Kým sa skončí táto noc. Nasledovali komické postavy vo filmoch Zmluva s diablom (r. J. Zachar, 1967), Zločin slečny Bacilpýšky (r. J. Režucha, 1970), Pacho, hybský zbojník (r. M. Ťapák, 1975), Ružové sny (r. D. Hanák, 1976). V priebehu 80. a 90. rokov sa stal jedným z najobsadzovanejších filmových hercov. Veľkú popularitu mu priniesla spolupráca s českým filmom predovšetkým s českým režisérom Jiřím Menzlom. Stvárnil postavu šoféra JRD Pávka v komédii Vesničko má středisková (1985), zámockého správcu Stoklasu v adaptácii Vančurovho románu Konec starých časů (1989), zlodějského podnikateľa Peachuma v Žobráckej opere (1991), sovietskeho podplukovníka Opalikova vo filme Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina (1993), obchodného cestujúceho Waldena v komédii podľa Hrabalovho románu Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Za vedľajšiu úlohu otca vo filme režiséra Martina Šulíka Záhrada (1995) získal Českého leva a za bizarnú postavu podlého a zhýralého despotu, ktorého stvárnil v režijnom debute kameramana F.A. Brabca Kráľ Ubu (1996) bol na túto cenu nominovaný. Bohatá je aj jeho televízna a rozhlasová tvorba. Za svoju umeleckú činnosť bol ocenený množstvom vyznamenaní - Dosky 2005 za úlohu Tisa v rovnomennej divadelnej hre, Cena ministra kultúry SR za mimoriadny prínos k rozvoju slovenského umenia (2004) a štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy (2005). (autor: R. Šmatláková, 2009)

Agáta (poviedka Agáta) (hlas: Tatiana Radeva) (Vilma Cibulková)

Herecká filmografia

Ďalší herci:

Anna Šišková, Anton Vaculík, Attila Mokos, Dorota Nvotová, Dušan Szabo, Eva Hlaváčová, Eva Večerová, Igor Latta, Ivan Gontko, Ivan Martinka, Ivan Matulík, Ivan Palúch, Ivan Romančík st., Jakub Rada, Jan Kraus, Ján Melkovič, Jaroslav Kunes, Jiří Pecha, Jiří Schmitzer, Juraj Paulen, Ľudovít Moravčík, Lukáš Latinák, Lukáš Miškovič, Marta Rašlová, Mátyás Dráfi, Peter Bzdúch, Štefan Mišovic, Vera Galatíková, Viera Pavlíková, Viera Topinková